تمدن هخامنشی، عليرضا شاپور شهبازی را از دست داد

                             تمدن هخامنشی،
                    « علیرضا شاپور شهبازی »
                             را از دست داد

                                shapoor_shahbazi.jpg

دكتر « علیرضا شاپور شهبازی » ‌باستان شناس، هخامنشی شناس و دانشمند تاریخ پس از 9 ماه مقاومت در برابر بیماری، روز گذشته در آمریكا درگذشت.

دكتر «محمدحسن طالبیان»، رئیس بنیاد پژوهشی پارسه و پاسارگاد با اعلام این خبر گفت: «دكتر شاپور شهبازی از 9 ماه قبل برای درمان بیماری سرطاان عازم آمریكا شد و در این مدت تحت معالجه قرار گرفت اما سرانجام روز گذشته دارفانی را ودداع گفت.»
به گفته طالبیان، شاپور شهبازی یكی از دانشمندان تاریخ ایران بود و او را به عنوان یكی از بزرگترین هخامنشی شناسان جهان می‌شناختند.
مرحوم شاپور شهبازی کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است و پس از شكل گیری بنیاد پژوهشی پارسه و پاسارگاد به عنوان مشاور با این بنیاد همكاری می کرد.
 مرحوم شاپور شهبازی به عنوان مشاور عالی با بنیاد پژوهشی پارسه و پاسارگاد همكاری داشت و در این راه شاگردان فراوانی تربیت كرد و بر كارهای بنیاد پارسه و پاسارگاد نظارت علمی داشت
دكتر شاپور شهبازی جزء بهترین هخامنشی شناسان جهان بود كه در راه شناخت این دوره از تاریخ ایران زحمات فراوانی کشید. وی در این‌باره صدها مقاله به چاپ رساند و نشریات فراوانی را پایه‌گذاری كرد.
 طالبیان درباره كتاب‌های منتشر شده مرحوم شهبازی گفت: «مرحوم شهبازی كتاب‌های زیادی درباره تاریخ و تمدن ایران نوشته‌اند و در این میان می‌توان به كتاب راهنمای مستند و علمی تخت جمشید كه امروزه به عنوان یكی از مراجع محققین مورد استفاده قرار می‌گیرد اشاره كرد.»
 وی در ادامه گفت: «ایشان در رشته باستان‌شناسی و زبان‌های باستانی دكتری داشتند و مدت‌ها به عنوان مشاور عالی با بنیاد پژوهشی پارسه و پاسارگاد همكاری می‌كردند. در این راه شاگردان فراوانی را تربیت كرده‌اند و در كارهای بنیاد نظارت علمی داشتند. از جمله مهمترین فعالیت‌های مرحوم شهبازی در بنیاد پارسه پاسارگاد یاری رساندن در ترسیم استراتژی پژوهشی بنیاد بود.»
                                     shapoor_shahbazi2.jpg
از دیگر یادگاری‌های مرحوم شهبازی در تخت جمشید، تهیه راهنمای گردشگری این مجموعه میراث جهانی است كه به دو زبان فارسی و انگلیسی و با صدای وی ضبط شده است و هم اكنون در سیستم‌های الكترونیكی تخت جمشید شنیده می‌شود.
 دكتر شهبازی كتاب‌های زیادی در دست انتشار دارد كه برخی از آنها توسط بنیاد پژوهشی پارسه و پاسارگاد منتشر می‌شود
دكتر شاپور پهبازی نه تنها در دوره هخامنشی؛ بلكه در دوره‌های ساسانی و اسلامی نیز یكی از صاحب‌نظرن ایرانی محسوب می‌شدند.

 وی در خانواده‌ای اصیل در شیراز متولد شد و یكی از مفاخر بزرگ ایران محسوب می‌شوند.
 
از دیگر فعالیت‌های دكتر شهبازی می‌توان به همكاری تنگاتنگ وی با فرهنگستان علوم اشاره كرد كه تدوین بخش هخامنشی دایره‌المعارف بزرگ اسلامی نیز توسط وی انجام گرفته است.
 
دكتر شهبازی كتاب‌های زیادی در دست انتشار دارد كه برخی از آنها توسط بنیاد پژوهشی پارسه و پاسارگاد منتشر می‌شود.

برگرفته از تارنگار  http://www.aariaboom.com/content/view/347/2

/ 2 نظر / 33 بازدید
مهرداد قدردان

اهورامزدا ايرستنام اروانو يزه ميده . وناه خشک و نيست و نفور باد کرفه سبز و بيش ارجمند باد.بستن راه دوزخ گشادن راه بهشت . روانش شاد بهشتش بهره زرتشت و کورشش پذيرای مينو باد.

مهرداد قدردان

اهورامزدا با درود و سپاس از نیک اندیشی و نیک چشمیتان درباره خواسته هایتان : ۱-باتوجه به مهاجرت سرسام آور فعلی رقم دقیقی دردست نیست ولی نباید افزون بر ۳۰۰۰۰ تن باشند. ۲-برای موارد ديگر فعلا ميتوانيد به آرشيو وب نوشتارهای ادبيات پهلوی و دينی -زروان - يشتها -مهرپرستی (ميترائيسم )مراجعه فرماييد تادر آينده بتوانم فرمانبردارباشم .