سوشيانت در آيين زرتشت

      سوشيانت در آيين زرتشت<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

«براستی کسانی از زمره سوشيانتها و رها کنندگان جهان بشمار خواهند رفت که فرمانهای مزدا و وظيفه خود را با نيک منشی بجای آورند و بر ضد خشم وستم بپا خيزند و آنرا در هم شکنند. يسنا ۴۸ بند ۱۲»

سوشيانت اين کلمه از ريشه سوکه به معنی بهره و منفعت است می باشد کلمه سود فارسی از همين ريشه و بنيان است و سوشيانت به معنای رها کنندگان است.عقيده به موعود ۳۱ قرن است که مايه اميد ايرانيان گشته در کشاش گيتی آنان را اميدوار ساخته و از انحطاط و سقوط آنان جلو گرفته است . اگر روزی شکستی و بدبختی رو می کرد و دشمن فرومايه ای غالب می آمدو اگر زمانی ديو خشکی سرزمين ايران را در کم آبی و قحطی فرو برد اگر روزگاری تيرگی و سياهی در آسمان ايران نمودار گرديد نهراسيد و اميدوار باشيدکه خورشيد تيز است از بالای البرز کوه دگر باره بر شما نور خواهد افشاند خود اشو زرتشت نيز در سرودهای گاتها پيوسته پيروان خود را به آينده بهتر و انتظار ساختن روزگار خوش تر و سر افرازی اميدوار می سازد و می گويد با کار و کوشش و سعی و عمل مسلحانه در برابر سپاه اهريمن و اهريمن خويان ايستادگی نمايند  و از ميدان کارزار جور و ستم و پليدی و زشتی نگريزند بلکه آنقدر ايستادگی نمايند تا پيروزی قطعی و فتح نهايی نصيب آنان گردد عقيده به سوشيانت  می آموزد که به پيش برويد و گذشته را رها سازيد و اصل انتظار يعنی آينده گرايی و حرکت به آينده ای که بهتر از امروز خواهد بود و قناعت نکردن به يک زندگی فقيرانه و تحت ظلم .منتظر يعنی منتظر آينده آنکه منتظر است اميدوار است و آنکه اميدوار است زنده است .روح زندگی در اوست بی شک در پرتو همين انتظار است که ايران ما روی نجات خواهد ديد و از فلسفه اين عقيده مقدس بوده که ايرانيان را به شجاعت و دلاوری ترغيب نموده ؛يکی از ويژگی های قوم ايرانی اميد به آيندهاست که پيوسته از زمان حال به آينده توجه دارد عقيده سوشيانت بيانگر اين حقيقت است که روزی فرا خواهد رسيد که عدالت و آدميت و راستی پيروز گردد و بديها بروند و نيکی ها باز آيند خيانت و دروغ و ناراستی و فساد فردی و اجتماعی از جهان رخت بربند و سازش همگانی و عدالت اجتماعی مطلق و برابری و راستی حکمفرما شود عقيده به سوشيانت می گويد آدم منتظر هم از نظر فکری و هم از نظر علمی و مادی يک آدم يا يک ملت آماده است پس سوشيانت حتما نبايد يک فرد باشد بلکه تک تک ما می توانيم بخشی از آن باشيم (مانند سی مرغ عطار) عقيده به سوشيانت اعتقاد به اين است که وعده خداوندگار در کتابهای دينی و همچنين  آرزوی تمامی آدمهای پارسا و صالح تحقق خواهد يافت و جامعه ای که در آن آدميت و عدالت و حقيقت برای هميشه حکمفرمابوده باشد هرگز بازيچه دست ستمکاران نخواهد شد. رسالت سوشيانت ازبرای همين است.آزاد و پاينده باد ايران و سربلند باد ايرانی.

يکی پر خرد گفت کز سيستان                   بیايد يکی گرد گيتی ستان

سراسر  بيالايد  ايران  زمين                       زتازی نژادان پر  مکرو  کين

چنان  پست  گرداند  اهريمنان                    که ديگر نماند از ايشان نشان 

پس  آنگه  آن  گرد عالی تبار                      بيارايد  ايران  چو  باغ  بهار

از  ايلام  تا  خاک  مازندران                         ز اروند  تا   دامن   سيستان

نگردد   بجز    داد  ؛  فرمانروا                        گلستان  شود  کشور  آريا

 

 

/ 14 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
katayon

سلام اسمانی باشيد مطالب شما برای من بسيار جالب بود تازگی داشت اسمانی باشيد اسمان عشق هم به روز است با يک مطلب اجتمايی

آریانام

با درود به شما. تارنگار بنده به روز شده.

dariush

پاک ترين دورود های مرا پذيرا باشيد همچنين ورود و ديدارتان را از تارنگارم خوش آمد گويم و از ديدگاهتان سپاسگذارم.بسيار خرسند و خستويم که به تارنگارتان راه يافتم و به نوشتاری چنين سودمند دست يافتم.باشد که بدين وسيله راهی بسوی همبستگی و پيوستگی در سوی آزادی و آزادگی پيدا نماييم.از اهورا مزدا خواستار شادمانی و بهروزی برای تو دوست گرامی هستم. شاد و پايدار باشيد.تا دورودی ديگر در پناه اورمزد پاک باشيد.بدرود

کورش محسنی

با درود بر شما دوست ارجمند. در شگفتم که چرا تا کنون تارنگارتان را نخوانده بودم. به هر روی جستارهای سودمند و نغزتان راهگشای پژوهش های من درباره ی زرتشت هستند. پيروز باشيد و سربلند.

آریانا

بنام ایزد پاک. درود دوست گرامی. تارنمای تاریخ فراموش شده ی ایران با بخش دوم یادداشت یورش تازیان به ایران به روز شد .منتظر پیشنهادهای شما هستم.

كاويان

درود بر شما مهر بان بانوي من سپاس از مهرتان از مطالبتان بسيار بهره بردم. شما را پيوند كردم. باآرزوي بهترين ها براي شما كاويان آريا پور

فریدون

درود برتو ای فرزند کورش : مطالب وبلاگت بسيار عالی و آموزنده است. اگر مايل به تبادل لينک هستی در قسمت نظرات وبلاگم بنويسيد.

آریانام

درود بر شما یار ورجاوند. تارنگار بنده درباره ی مغان به روز شده است.

سورنا گیلانی

بادرود روزافزون ؛ تارنگار « سرزمين جاويد » با نوشتاری نوين با عنوان « علامه قطب الدين شيرازی ؛ گوهری ديگر از تبار فرهنگ » به روز شد . پيروز و سرفراز باشيد

خيلي وبلاگ خوبي داريد!!! واقعا مجموعه اطلاعات خوبي است !!!!!